Firmy kurierskie w Polsce absolutnie nie mają obowiązku sprawdzać zawartości transportowanych przesyłek, jeśli te nie wzbudzają żadnych wątpliwości. Kontrola paczek ma miejsce tylko w przypadku podejrzenia, że zawartość wysyłanej paczki może stanowić towar niedozwolony prawnie bądź niebezpieczny. Ponieważ na miejscu w placówce kurierskiej, lub przy odbiorze paczki przez kuriera nasze przesyłki nie są sprawdzane (czyt. otwierane), to często klienci sądzą, że mogą wysyłać wszystko. Listy przedmiotów zakazanych są ogólnie dostępne na stronach internetowych firm kurierskich. Dotyczy to zarówno transportu krajowego jak i przesyłek międzynarodowych.
Dlaczego transport niektórych towarów jest zakazany?
Jakie towary lub substancje są więc zakazane w przesyłkach kurierskich? Otóż głównie będą to towary:
- – szczególnie chronione prawem,
- – nielegalne,
- – niebezpieczne w szerokim rozumieniu tego słowa,
- – stwarzające zagrożenie dla innych przesyłek oraz dla samego kuriera, lub pojazdu którym kieruje,
- – posiadające niestandardowe wymiary i wagę znacząco utrudniające transport, oraz mogące mieć negatywny skutek dla dróg.
O ile towary nielegalne czy niebezpieczne są standardowymi i obowiązkowymi punktami w regulaminach firm kurierskich (wymagają tego przepisy prawa), to same zapisy dotyczące niestandardowych rozmiarów przesyłek oraz ich wagi normatywnej mogą się znacząco się różnić pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami. Oczywiście, część z firm kurierskich będzie w stanie zaproponować nam transport takich towarów ale za dodatkowymi opłatami. Warto więc zapoznać się z indywidualnymi wytycznymi firm kurierskich w tym zakresie bo może się okazać, że coś co jest zakazane u jednego, będzie dostępne u innego przewoźnika.
Jakie towary i substancje są zakazane w transporcie?
Jak już wspomnieliśmy, na liście towarów, jakie nie mogą znaleźć się w żadnej paczce kurierskiej, zawsze znajdziemy przedmioty i substancje nielegalne, niebezpieczne, pochodzące z kradzieży lub też szczególnie chronione. Jeśli chodzi o towary zakazane prawnie będą to przede wszystkim:
- – broń palna,
- – narkotyki, a także szczególnie chronione niektóre gatunki roślin.
- Inne towary najczęściej wyłączone z przewozu praktycznie wszystkich firm kurierskich to:
- – alkohol,
- – produkty płynne w szklanych butelkach,
- – przedmioty o wysokiej wartości, np. antyki, biżuteria czy futra,
- – materiały żrące i łatwopalne,
- – organizmy, zarówno żywe, jak i martwe, w tym rośliny, zwierzęta, padlina, szczątki, prochy.
- – żywność, szczególnie niezabezpieczone warzywa i mięsa które mogą zepsuć się w transporcie trwającym dłużej niż 7 dni.
Wszystkie firmy kurierskie posiadają w swoich regulaminach szczegółowe informacje co można a czego wręcz nie wolno wysyłać kurierem. Jeśli zostanie wykryte, że dana paczka zawiera artykuły których przewozić nie wolno to po prostu paczka nie zostanie przyjęta. Gorzej, jeśli “uda” się komuś “przechytrzyć” osobę przyjmującą paczkę bo może się to skończyć nawet spotkaniem z policją oraz sprawą karną.
Odnośniki do firm kurierskich i ich wewnętrznych regulaminów znajdziecie poniżej:
DPD (trzeba zjechać do sekcji zasady i wykluczenia i tam jest PDF: DPD – Towary zabronione i objęte restrykcjami i DPD – Towary zabronione i objęte restrykcjami w obrocie międzynarodowym )
https://www.dpd.com/pl/pl/moje-dpd/dokumenty-dpd-polska/
https://cennik.poczta-polska.pl/plik,1/celne.pdf
https://gls-group.eu/PL/pl/regulamin (punkt V. Rzeczy wyłączone z usług)